Przejdź do treści

Kłodzko atrakcje dla dzieci – 17 propozycji!

Kłodzko atrakcje dla dzieci

Kotlina Kłodzka to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych regionów Polski, który ma wiele do zaoferowania zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Jeśli planujesz rodzinny wyjazd do Kotliny Kłodzkiej, nie będziesz się nudzić, bo atrakcji jest tu całe mnóstwo. Tutaj możesz poczuć się blisko historii, obcować z naturą i poznać jej niesamowitą siłę, wrócić do czasów szczęśliwego dzieciństwa , zafascynować się niesamowitą „Ziemią Kłodzką” i zakochać się w niej całkowicie tak jak zrobiliśmy to my. Dopiero będąc tutaj, możesz dostrzec uroki tego miejsca. Tutaj żadne dziecko nie będzie się nudzić. Kłodzko i jego liczne atrakcje dla dzieci, a oto kilka propozycji, co warto zobaczyć i zrobić z dziećmi w tym urokliwym zakątku.

Kłodzko atrakcje dla dzieci Wedrowki-Miedzygorze

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

To magiczne miejsce, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. Muzeum Zabawek „Bajka” prezentuje kilkutysięczną, największą w Polsce wystawę zabawek z różnych epok i krajów. Możesz tu zobaczyć teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Możesz też zajrzeć do mini-klasy sprzed 50 lat i poczuć się jak uczniowie z tamtych czasów.

[ilrc postid=”1454″]

Sala wspinaczkowa Hold School w Kłodzku

To pierwsza prywatna i ogólnodostępna ściana do wspinaczki sportowej na terenie Ziemi Kłodzkiej, która oferuje świetną zabawę i trening dla całej rodziny. Możesz tu spróbować swoich sił na różnych poziomach trudności i przewieszeń, a także skorzystać ze strefy treningowej z obwodownią, campusem i chwytotablicami. Dla najmłodszych przygotowana jest specjalna strefa „Playwalls”, gdzie mogą się bawić na ściance z postaciami z bajek. Możesz też zapisać się na kursy wspinaczkowe lub warsztaty z panela w skały. Takie atrakcje dla dzieci to z pewnością wspaniała przygoda.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

To największa i najpiękniejsza jaskinia turystyczna w Polsce, która zachwyca niezwykłymi formami naciekowymi i bogatą fauną kopalną. Możesz tu zwiedzić ponad 1 km podziemnej trasy z przewodnikiem i podziwiać stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kolumny i perły jaskiniowe. Możesz też zobaczyć kości niedźwiedzi jaskiniowych, wilków i hien oraz dowiedzieć się o historii odkrycia i badania jaskini.

Wioska indiańska HOWGH w Starym Waliszowie

To miejsce, które przeniesie cię do świata rdzennych mieszkańców Ameryki. Możesz tu poczuć się jak prawdziwy Indianin i wziąć udział w grach i zabawach związanych z ich kulturą i tradycją. Możesz tu nauczyć się strzelać z łuku, tańczyć przy bębnach, robić amulety czy polować na bizona. Możesz też zwiedzić prawdziwe tipi i ziemiankę oraz pogłaskać zwierzęta, które żyją na terenie wioski. Wioska indiańska HOWGH to świetna propozycja dla rodzin z dziećmi oraz dla grup szkolnych i zorganizowanych.

Farma Waliszów w Starym Waliszowie. To miejsce, gdzie można spędzić czas na łonie natury i zobaczyć zwierzęta gospodarskie, takie jak krowy, świnie, owce czy kozy. Można tu też skorzystać z placu zabaw, boiska do piłki nożnej czy ogniska. Organizuje też różne warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży

Zagroda Rekreacyjna w Górach Stołowych

To miejsce, które oferuje wiele atrakcji ze zwierzętami dla całej rodziny. Możesz tu podziwiać i karmić ponad 100 gatunków zwierząt, takich jak lamy, alpaki, kangury, surykatki, lemury czy małpy. Możesz też spróbować jazdy konnej lub kucykowej, a także skorzystać z placu zabaw, boiska do siatkówki czy trampoliny. Zagroda Rekreacyjna w Górach Stołowych to idealne miejsce dla miłośników przyrody i zwierząt.

Park Miniatur Minieuroland

To popularna atrakcja turystyczna w Kłodzku, która została otwarta w 2015 roku. Park znajduje się na terenie dawnego szlaku bursztynowego i zajmuje obszar około 20 tys. m². Możesz tu podziwiać ponad 40 makiet najznamienitszych budowli z Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej, Europy i Ameryki Północnej. Makiety są wykonane w skali 1:25 z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów i umieszczone w otoczeniu pięknego ogrodu z tysiącami unikatowych gatunków drzew i krzewów. Możesz tu zobaczyć m.in. Twierdzę Kłodzką, Fontannę di Trevi, Wieżę Eiffla, Statuę Wolności czy Biały Dom. Możesz też zajrzeć do pracowni modelarskiej i poznać tajniki pracy zespołu artystów, którzy tworzą makiety ręcznie bez użycia techniki druku 3D. Park oferuje też wiele innych atrakcji dla całej rodziny, takich jak plac zabaw, labirynt, strefa relaksu czy festiwal kwiatów.

Trasa podziemna w Kłodzku, historyczne atrakcje dla dzieci

To niezwykła trasa, która prowadzi przez część podziemi położonych pod kłodzką starówką. Trasa ma długość około 700 m i jest w niej kilkanaście sal tematycznych z eksponatami dotyczącymi historii miasta. Możesz tu zobaczyć relikty po kilkukondygnacyjnych wyrobiskach przekopanych przez mieszkańców średniowiecznego Kłodzka, które tworzyły podziemne miasto pełne tajemnic. Możesz tu też zobaczyć zrekonstruowaną piwnicę z czasów wojny trzydziestoletniej, salę tortur, salę zbrojowni, salę z makietą twierdzy kłodzkiej i wiele innych. Trasa jest ciekawa i pouczająca zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Twierdza Kłodzko atrakcje dla dzieci i dorosłych

To jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce, która ma ponad 1000-letnią historię. Możesz tu zwiedzić muzeum historyczne i militarne, podziemne korytarze i kazamaty oraz wieżę widokową. Możesz też uczestniczyć w pokazach historycznych i rekonstrukcjach bitew oraz brać udział w grach terenowych i escape roomach.

Park Linowy Tarzan Park w Polanicy-Zdroju

To jeden z największych parków linowych w Polsce, który oferuje atrakcje dla całej rodziny. Możesz tu wybrać spośród 8 tras o różnym stopniu trudności i wysokości oraz ponad 100 przeszkód linowych. Możesz też spróbować skoku na bungee lub tyrolki nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Dla najmłodszych przygotowana jest strefa mini parku linowego z niskimi przeszkodami i zjeżdżalniami.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

To idealne miejsce dla małych i dużych poszukiwaczy przygód. Możesz tu zwiedzić podziemne korytarze i komory, dowiedzieć się o historii i tajnikach wydobycia złota, zobaczyć podziemny wodospad i jezioro oraz przejechać się podziemną kolejką. Możesz też spróbować swoich sił w płukaniu złota lub przepłynąć się łodzią po podziemnej rzece.

Błędne Skały

Kolejne atrakcje dla dzieci, a jest to jeden z najbardziej malowniczych i tajemniczych zakątków Gór Stołowych. To labirynt skalny, który zachwyca niezwykłymi formami i kształtami. Dzieci będą się świetnie bawić, wymyślając nazwy dla poszczególnych skał i szukając wyjścia z labiryntu. Błędne Skały były też planem filmowym dla „Opowieści z Narnii”, więc można poczuć się jak bohaterowie tej bajki.

Park Dinozaurów Karłów

To najwyżej położony park dinozaurów w Polsce, który znajduje się u podnóża Szczelińca Wielkiego. Możesz tu podziwiać ponad 30 modeli prehistorycznych gadów w naturalnej skali i dowiedzieć się o nich ciekawych faktów. Możesz też pobawić się na placu zabaw, pojeździć na elektrycznych dinozaurach lub spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

To niezwykłe muzeum, które mieści się w zabytkowym budynku dawnego młyna papierniczego. Możesz tu poznać historię i techniki produkcji papieru od średniowiecza do współczesności. Możesz też obejrzeć maszyny i urządzenia służące do produkcji papieru oraz spróbować samodzielnie wykonać papier czerpany lub ozdobny.

Ogród Bajek w Międzygórzu

Ogród Bajek to uroczy park w Międzygórzu, gdzie można spotkać drewniane rzeźby przedstawiające bajkowe postaci. Park ma ponad 100 lat i jest najwyżej położonym w Polsce ogrodem tego typu. Możesz tu spacerować po ścieżkach, bawić się na placu zabaw lub wejść do małych domków idealnych dla dzieci. Ogród Bajek ma też ciekawą historię, bo był wielokrotnie niszczony przez powodzie i odbudowywany przez mieszkańców. Wśród rzeźb można znaleźć m.in.:

  • Muminki – sympatyczne stworki z fińskiej bajki, które mieszkają w Dolinie Muminków.
  • Pszczółka Maja – wesoła pszczółka, która przeżywa wiele przygód ze swoimi przyjaciółmi.
  • Kubuś Puchatek – miś, który uwielbia miód i mieszka w Stumilowym Lesie.
  • Reksio – piesek, który jest bohaterem polskiej kreskówki

Muzeum Filumenistyczne

Muzeum Filumenistyczne to jedyne w Polsce muzeum poświęcone historii zapalniczek i zapałek. Znajduje się w Bystrzycy Kłodzkiej, w dawnym kościele ewangelickim. W muzeum można zobaczyć ponad 1500 zapalniczek i ponad 500 tysięcy etykiet od zapałek z różnych krajów i epok. Można tu dowiedzieć się m.in.:

  • Jak powstały zapalniczki i zapałki – jakie były pierwsze sposoby rozniecania ognia, jakie były rodzaje zapalniczek i zapałek, jak się je produkowało i kolekcjonowało.
  • Jak wyglądały zapalniczki i zapałki – jakie były kształty, rozmiary, materiały i zdobienia zapalniczek i zapałek, jakie były motywy i napisy na etykietach od zapałek.
  • Jak używało się zapalniczek i zapałek – jakie były zwyczaje i obrzędy związane z ogniem, jakie były znaczenia i symbole zapalniczek i zapałek.

To tylko kilka z wielu atrakcji dla dzieci w Kotlinie Kłodzkiej. W tym regionie możesz też zwiedzać zabytkowe miasta i twierdze, podziwiać piękną przyrodę i krajobrazy, spędzać czas aktywnie na szlakach turystycznych i rowerowych lub na stokach narciarskich. Kotlina Kłodzka to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie i swojej rodziny. Zaplanuj swój wyjazd już dziś i odkryj ten niezwykły zakątek Polski.