Przejdź do treści

Kotlina Kłodzka- szlaki turystyczne oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych

Kotlina kłodzka atrakcje dla dzieci

Magiczna Ziemia Kłodzka, czyli co Cię czeka po tej stronie lustra? Ziemia Kłodzka, czy też inaczej – Kotlina Kłodzka to miejsce, które wybraliśmy na wspólny DOM i przestrzeń dla osób, które dadzą się zaprosić na czas spędzony blisko natury, wśród piękna, spokoju i mnóstwa atrakcji.

Za co można pokochać tę część Polski? Kotlina Kłodzka atrakcje turystyczne

Długo by opowiadać.. 😉 Może zaczniemy od tego, że Ziemia Kłodzka jest dla nas Miejscem Mocy. Takim kawałkiem świata, w którym najłatwiej nam się zregenerować, odżywić nasze dusze i doznawać nieustannego spełnienia. Nie zawsze jest łatwo, ale zawsze jest pięknie i zawsze jest warto! Wyobraź sobie, że budzisz się rano i otwierasz oczy pełen energii, wiesz, że masz czas. Wiesz, że jesteś w dobrym miejscu. Wiesz, że otaczają Cię ludzie, których kochasz. Dla nas to jest szczęście i do tego prostego szczęścia zapraszamy też Ciebie! Na obszarze Kotliny Kłodzkiej znajduje się wiele atrakcji i zabytków, o których przeczytasz w punkcie Kotlina Kłodzka atrakcje turystyczne dla dzieci i nie tylko.

Doskonały wypoczynek, wakacje z psem

Co oferuje Ziemia Kłodzka?  Przede wszystkim zachwyca tutejsza architektura, widoki i rozległe tereny do eksploracji. To idealne miejsca dla miłośników zwierząt. Do naszego uroczyska możesz przyjechać z psem lub kotem, a potem chodzić ze swoimi milusińskimi na niekończące się spacery. My także to uwielbiamy! Z radością hasaliśmy z naszym kochanym owczarkiem francuskim Samim po polach i łąkach odkrywając nowe szlaki (listę kilku z nich znajdziesz w punkcie Kotlina Kłodzka szlaki turystyczne. Atutem naszego miejsca jest brak tłumów, można więc liczyć na prywatność, ciszę i spokój. Tak się zaczęła nasza przygoda z Kotliną Kłodzką, gdy wraz z naszym psiakiem wybieraliśmy się w poszukiwaniu przygód właśnie tu.

kotlina kłodzka szlaki z psem

I zakochaliśmy się bez pamięci. Kotlina Kłodzka to atrakcje turystyczne dla dzieci i nie tylko

Choć przemierzyliśmy wiele dróg, zobaczyliśmy wiele miejscowości i wiosek, to właśnie Zalesie w Kotlinie Kłodzkiej „zawołało” nas w ten szczególny sposób, któremu nie można było się oprzeć. I to tą niedużą wioskę, położoną tak pięknie, wybraliśmy na swoje miejsce. Kupiliśmy stary sudecki dom i z zapałem przystąpiliśmy do remontu. Naszą intencją było to, aby wreszcie zwolnić i żyć spełnionym marzeniem. Zapragnęliśmy również tego, by dzielić się pięknem z odkrytych okolic z ludźmi, którzy tak jak my kochają spokój i bliskość natury. Tutaj życie nabiera innego wymiaru, doznaje się ukojenia i odzyskuje się energię. W ten sposób powstał Dom Gościnny PozaCzasem – z potrzeby serca, z ogromnej radości naszego wspólnego marzenia! Liczne atrakcje czekają tutaj na Ciebie, natkniesz się na każdym rogu.

Kotlina Kłodzka atrakcje turystyczne – wybrane atrakcje i zabytki:

 • Twierdza Kłodzko
 • Park Przyrody Skalisko
 • Sczeliniec Wielki
 • Błędne Skały
 • Zalew w Radkowie
 • Wodospad Wiliczki
 • Jaskinia niedźwiedzia
 • Torfowisko pod Zielńcem
 • Pałac Marianny Orańskiej
 • Muzeum Papiernictwa

No i oczywiście Zalesie gdzie znajduje się nasz dom Miejscowości ulokowanej niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej. Stoi on na końcu niedużej wsi w dolinie potoku Drwina. Nasza wioska położona jest bardzo malowniczo – pomiędzy grzbietami szczytów gór Koszela i Barczowa. Nieopodal domu można dostrzec masyw Śnieżnika, który rozciąga się na długości ok. 3 km i na wysokości od 430 do 730 m n.p.m. A dalej to już tylko góry, lasy, łąki, przestrzeń i błękitne niebo! Okolice Zalesia są spokojne i zachwycają swoją dzikością, nie spotkasz tutaj tłumów, nie musisz obawiać się sznuru samochodów, czy niezadowolonych osób wiecznie gdzieś biegnących. A jeśli sam/a taki/a jesteś to tutaj zwolnisz. Okoliczne łąki i lasy zachęcają do długich spacerów i włóczenia się bez celu lub do wędrówki którymś ze szlaków. O każdej porze roku jest tutaj pięknie.

Zalesie, co warto zobaczyć

kotlina kłodzka szlaki turystyczne
kotlina kłodzka szlaki turystyczne

 Najcenniejszym zabytkiem Zalesia jest barokowy, drewniany kościół Św. Anny wzniesiony w 1718 r. Może Cię zachwycić, tak jak nas, bo w jego wnętrzach są wspaniałe polichromie w formie “Biblii Pauperum”, czyli przedstawiające sceny biblijne w obrazkach dla wiernych którzy nie potrafili czytać. Za naszym domem zaś, zaledwie kilka kroków dalej, znajduje się potok, a za nim można wejść na żółty szlak, który prowadzi ścieżką wśród drzew przy kojącym szumie wody w kierunku pięknie położonej Huty – niewielkiej górskiej osady, w której są tylko dwa domostwa.

Polecamy również wybrać się na szlaki z całą rodziną można tu spacerować i odkrywać nowe, piękne krajobrazy i atrakcje praktycznie bez końca.

Kotlina Kłodzka szlaki turystyczne – wybrane szlaki:

 • zielony szlak na Górę Wszystkich Świętych we Wzgórzach Włodzickich
 • zielony szlak na Orlicę od kamienia Rubartscha
 • żółty i zielony szlak na Szczelińcu Wielkim w Górach Stołowych
 • niebieski szlak z Lisiej Przełęczy na Skały Puchacza
 • czerwony szlak ze Ścinawki Średniej do Wambierzyc
 • zielony szlak na Śnieżnik
 • zielony szlak na Śnieżnik
 • żółty z Polanicy-Zdroju do Bystrzycy Kłodzkiej
 • czerwony szlak z Dusznik-Zdroju do Kudowy-Zdroju
 • zielony z Gorzanowa na Przeł.
 • szlak na Jagodną
kotlina kłodzka atrakcje turystyczne

 Niezwykle malowniczy szlak wiedzie nas na rozległą Barczową ( 811 m n.p.m ), dalej przechodzimy obok ruin pruskiego Fortu Wilhelma, który miał bronić śląskiej granicy przed Austriakami, przez wspomnianą Hutę i bajkowy las gdzie można wybrać dowolny kierunek swej dalszej wędrówki. Na spacer, czy też ciekawą wędrówkę można także wybrać ścieżkę zwaną „Wieczność”, wiodącą pośród dostojnych drzew ku tajemniczej postaci wykutej z kamienia. To Strażnik Wieczności, jak nazywali go okoliczni mieszkańcy, który swym bacznym wzrokiem lustruje okolicę. Nikt nie wie jaka jest jego historia, skąd przybył i w jakim celu – przyjęło się że jest opiekunem leśnego duktu, a gdy spojrzy mu się w oczy i zagłębi w jego spojrzenie można odkryć zakamarki swej własnej duszy. Ale kto się odważy ? 😉 W Hucie natomiast, z pasa okolicznych łąk, można podziwiać całą okolicę, to doskonały punkt widokowy na Kotlinę Kłodzką, Góry Bardzkie, Złote oraz Masyw Śnieżnika. Na skraju Huty krzyżują się szlaki turystyczne Kotliny Kłodzkiej – wspomniany już wyżej żółty z Polanicy-Zdroju do Bystrzycy Kłodzkiej przez nasze Zalesie oraz zielony z Gorzanowa na Przeł. Spaloną. Pięknie jest w naszych stronach… Naprawdę pięknie.

Odpoczynek dla rodzin i nie tylko – Kotlina Kłodzka szlaki dla dzieci odpowiednie

 Dlatego zapraszamy tutaj na chwilę wytchnienia, a może na dłuższy czas. PozaCzasem to idealny przystanek na odpoczynek, inspirujące miejsce do napisania książki, a także zaskakujący kawałek Polski idealny na wczasy dla całej rodziny, wyjazdy integracyjne lub samotne wyciszenie . Tutaj każdy znajdzie swój kawałek nieba i przygody w takiej formie jakiej lubi . Dzisiaj było o naszych początkach i okolicach , a następnym razem o innych zaletach tajemniczej i zjawiskowo pięknej Ziemi Kłodzkiej …c.d.n. 🙂

Dodam jeszcze, żę tutaj nie będziesz się nudził, tylko wypoczywał. Obcując z naturą oczyszczasz głowę ze zbędnych myśli i zaczynasz inaczej patrzeć na wszystko co cię otacza na co dzień.

Sprawdź jeszcze raz gdzie warto pojechać i co zwiedzić w okolicy. Zabierz rodzinę i w drogę. Kierunek Zalesie

Kotlina Kłodzka szlaki turystyczne i atrakcje:

 • Błędne Skały
 • Wodospad Wilczki
 • Jezioro Nyskie
 • Szlak żółty z Polanicy-Zdroju do Bystrzycy Kłodzkiej
 • Szlak zielony z Gorzanowa na Przeł. Spaloną
 • Park Dinozaurów
 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
spacer po kotlinie klodzkiej