Przejdź do treści

Muzeum Zabawek Kudowa Zdrój

Muzeum Zabawek Kudowa Zdrój

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju – podróż do świata dzieciństwa i kolejne fantastyczne miejsce na Dolnym Śląsku które koniecznie warto odwiedzić – oczywiście całą rodziną.

Muzeum Zabawek w pięknym mieście Kudowie-Zdroju to niezwykłe miejsce, w którym można zobaczyć ogromną ilość zabawek z różnych epok i krajów. To prawdziwa skarbnica historii, kultury i tradycji, która przeniesie cię do świata dzieciństwa.

Kudowa Zdrój Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek mieści się w zabytkowej willi „Zdrój” z 1905 roku, która sama w sobie jest pięknym przykładem architektury secesyjnej. Wnętrza willi zostały odrestaurowane i urządzone z dbałością o szczegóły, tworząc klimatyczne tło dla wystawy. Miejsce to powstało z pasji do zabawek . Powstało w 2000 roku i do dnia dzisiejszego posiada kolekcję ponad 5500 zabawek . Pochodzą one z różnych zakątków świata .

W muzeum można podziwiać zabawki z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, porcelana, papier, szkło czy plastik. Są tu lalki, misie, samochody, pociągi, żołnierzyki, gry planszowe, klocki i wiele innych. Niektóre z nich są bardzo stare i cenne, inne są współczesne i popularne. Wszystkie jednak mają swoją historię i opowieść. Najstarsze pamiętają nawet czasy starożytne . Naszym ulubionym miejscem w muzeum jest makieta kolejowa w skali h0 i jeżdżący w koło pociąg . Dodatkową atrakcją jest są ruchome instalacje , gdzie po naciśnięciu odpowiedniego guziczka można zobaczyć maszynę parową w akcji , puścić w ruch karuzelę, posłuchać pozytywki lub uruchomić statek .

Kudowa muzeum zabawek

Muzeum Zabawek to nie tylko ekspozycja do oglądania, ale także do zabawy. Można tu dotykać, bawić się i wypróbować niektóre z eksponatów. Prawdziwą niespodziankę jest sala lekcyjna z prawdziwymi oryginalnymi ławkami szkolnymi stylizowana na czasy PRL . A jak PRL to także mundurki szkolne , które można także założyć i poczuć się jak w kapsule czasu .

Można też wziąć udział w warsztatach np. z tworzenia zabawek , pokazach i przygotowanych dla dzieci grach edukacyjnych. Muzeum organizuje też imprezy tematyczne i wystawy czasowe. Od niedawna Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju przygotowało dla zwiedzających także wyjątkową ścieżkę rodzinną – całą wystawę można zwiedzić z audio przewodnikiem . Dzięki temu można zapoznać się z całą historią pochodzenia danej zabawki a każda z tych historii jest wyjątkowa. Urządzenie można wypożyczyć w kasie lub pobrać aplikację na telefon.

muzeum zabawek Kudowa zdrój

Muzeum Zabawek to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, ale także dla dorosłych, którzy chcą powspominać sobie swoje dziecięce lata i pokazać dzieciom czym bawili się w przeszłości ich rodzice ,dziadkowie oraz przodkowie . A dla dzieci niesamowita przygoda ukazująca jak zabawki są same w sobie są wspaniałe . To także okazja do poznania historii zabawek i ich wpływu na rozwój człowieka.

Wystawa jest przystosowana do zwiedzania przez osoby na wózkach inwalidzkich. Muzeum posiada także podjazd i windę dla osób niepełnosprawnych . Ponadto, muzeum oferuje specjalne programy edukacyjne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i sensoryczną .