Przejdź do treści

Trasy rowerowe Kotlina Kłodzka rowerem po górach

trasy rowerowe kotlina kłodzka

Nie ulega wątpliwości że Ziemia Kłodzka ma sporo do zaoferowania , a jedną z tych rzeczy są trasy rowerowe. Piękno tej ziemi ma w sobie niezwykłą energię którą warto poczuć podróżując w swoim własnym tempie rozkoszując się widokami i wiatrem we włosach. Ziemia Kłodzka przypomina baśniową krainę pełną tajemniczych historii i miejsc, pełną malowniczych widoków, urokliwych miasteczek, wsi i uzdrowisk. Ilość tras turystycznych zacisznych, dzikich i nieskażonych jest imponująca.

W ten wpis postara się odpowiedzieć na pytanie: Kotlina Kłodzka trasy rowerowe jakie wybrać i dla kogo będą odpowiednie. Tutejsze tereny są dla miłośników czynnego wypoczynku rajem, mało uczęszczane szlaki zachęcają aby nimi podążać ku przygodzie zarówno rowerem jak i pieszo. Ukształtowanie terenu zadowoli wszystkich, zarówno fanów wyczynowych szaleństw jak i spokojnych rodzinnych dwukołowych podróży.

A więc Kłodzko trasy rowerowe – tutaj wybór tras do przebycia jest bardzo różnorodny, można zaplanować je samodzielnie albo skorzystać z zaplanowanych i przeznaczonych do tego miejsc. Trasy rowerowe Kotlina Kłodzka ma bardzo dużo i każdy z pewnością odnajdzie tu atrakcyjną dla siebie. Spośród tras rowerowych w Kotlinie Kłodzkiej warte uwagi są np. Singletrack Glacensis. To 260 km ścieżek o różnym stopniu trudności, 28 pętli oraz dwa duże bike parki – Trasy Enduro w Srebrnej Górze i Bike Park na Czarnej Górze.

kotlina kłodzka bike parki

Tak rozbudowany i zaprojektowany system ścieżek jest atrakcją na skalę europejską. Został zaplanowany tak aby przy okazji możliwe było zwiedzenie największych atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Sieć ścieżek jest tak umiejscowiona, że można je ze sobą łączyć, by w zależności od potrzeb i kondycji, realizować dłuższe lub krótsze wycieczki. Przede wszystkim jednak, Singletrack Glacensis pozwala przemierzyć praktycznie całą Ziemię Kłodzką trasami przygotowanymi specjalnie dla rowerzystów.

Ogromną zaletą pętli Singletracków jest to że zawsze dzięki odpowiednim oznaczeniom można wrócić do miejsca z którego się wyruszyło. Kolor oznacza kierunek jazdy, a więc gdy zmieni się kolor zawraca się do punktu wyjściowego. A więc trasy rowerowe Kotlina Kłodzka to genialne rozwiązanie w swojej organizacji i pięknie.

Taką ciekawostką jest pochodzenie nazwy

Glacensis – to dawna, łacińska nazwa Ziemi Kłodzkiej. Glacensis urbs to po prostu Kłodzko.  W późnym średniowieczu, w wyniku niemieckiej kolonizacji, nazwa miasta została zgermanizowana na Glatz (1291). W późniejszych wiekach badacze tworzyli na jej podstawie  teorie o możliwości założenia miasta przez Rzymian. Dowodzić tego miało pochodzenie niemieckiego Glatz od łacińskiego wyrazu glacies (lód).

kotlina kłodzka trasy rowerowe
Kotlina Kłodzka trasy rowerowe

Kotlina Kłodzka trasy rowerowe

PRZYKŁADOWE PĘTLE Singletrack Glacensis:

Trasa rowerowa Kotlina Kłodzka -Pętla Jagodna / Trasa wokół szczytu Jagodna / Bardzo łatwa / Start: parking przy Schronisku w Spalonej

14,1 km , 1,5 h

Trasa łatwa kondycyjnie i nieco wymagająca technicznie – na całej długości jednokierunkowa w standardzie singletrack. Nadaje się na wycieczki familijne.

Pętla pod Śnieżnikiem | Familijna / Start: parking pod skocznią Międzygórze

8,9 km / 218 m 1h

Niemal dziewięciokilometrowa trasa o niskim stopniu trudności – zalecana na wycieczki z dziećmi.

Pętla Międzylesie |/Łatwa / start arking koło ogródków działkowych nad stacją PKP w Międzylesiu

10.2 km / 199 m

Pętla łatwa, lekko wymagająca kondycyjnie, zalecana na wycieczki z dziećmi

Pętla Międzygórze / Średnio trudna / Start: parking ul. Sanatoryjna w Międzygórzu / Przełęcz Puchaczówka

782 m 2,5 h

Długa, przyjemna i niezbyt wymagająca kondycyjnie trasa, łączy przełęcz Puchaczówka z Międzygórzem. Połączona z pętlą Stronie Śląskie oraz pętlą Pod Śnieżnikiem.

trasy rowerowe po lesie

Trasy rowerowe Kotlina Kłodzka –Pętla Kłodzka/Łatwa /Start: parking Przełęcz Łaszczowa/parking Przełęcz Kłodzka

  1. km / 879 m

Trasa średnio wymagająca kondycyjnie i technicznie, szybka. W opinii wielu jedna z ciekawszych pętli.

Pętla Hrabiowska | Familijna | Start: parking nad Hotelem Bardo

 2.85 km / 79 m

Pętla bardzo łatwa zalecana na wycieczki z małymi dziećmi.

Wzgórze Różańcowe | Familijna | Start: parking nad Hotelem Bardo

 2.60 km / 83 m

Pętla bardzo łatwa zalecana na wycieczki z małymi dziećmi.

Bike Park na Czarnej Górze to propozycja dla tych którzy w górach lobią głównie zjeżdżać . To idealne miejsce dla każdego rowerzysty. Jest tu dostępnych 19 tras o różnych poziomach trudności.  Początkujący i rekreacyjni rowerzyści będą się dobrze bawili na łatwych szlakach, bezpiecznie szlifując swoje umiejętności. Natomiast profesjonaliści solidną dawkę adrenaliny i wyzwań znajdą na zaawansowanych trasach zjazdowych. Aby zacząć zjazd trzeba wjechać wraz z rowerem wyciągiem na górę, co samo w sobie jest już rozpoczęciem przygody.

Nowością jest także Kids Arena oraz Skills Arena – doskonałe miejsca na zaszczepienie rowerowej pasji dzieciom. Lecz równie dobrze będą się tutaj czuli także amatorzy, próbując swoich sił na krętych zjazdach czy podczas omijania przeszkód. Skills Arenę  natomiast składa się z 6 tras i jest przeznaczona dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych rowerzystów;

trasa rowerowa na wycieczki z dziećmi

Kotlina Kłodzka trasy rowerowe także dla dzieci

Snake – trasa łatwa z gładka nawierzchnia, złożona z wielu zakrętów z bandami.
Rambo – łatwa trasa o charakterze toru przeszkód, bardzo urozmaicona. Są tu przeszkody drewniane, kamienne, ziemne, a na końcu stylowy stolik.
North Shore – trasa składająca się z różnej szerokości drewnianych kładek i kamiennych ścieżek – aby je pokonać trzeba równowagi! Dzieli się na ścieżkę łatwą i trudną.
Wielbłąd – trasa łatwa, wyposażona w liczne muldy, które kształtem przypominają grzbiet wielbłąda.
Skocznia Małysza – dwie bezpieczne skocznie (przypominające te narciarskie), z pomiarem długości skoku na lądowaniu.
Pump track – łatwy tor służący do jazdy bez pedałowania. Rower napędzany jest dzięki odpowiedniemu „pompowaniu”.
Kłodzko rowerem

Jak widać Ziemia Kłodzka zapewnia entuzjastom rowerowych wojaży atrakcje na najwyższym poziomie . Kolejną z nich jest Bike Park Zieleniec – to aż 5 tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Trasy prowadzą przez stoki oraz lasy, a ich wyprofilowanie sprawia że każdy bez problemu może bezpiecznie korzystać z parku.

Trasa SZTOS – 1,9 km
to łagodna trasa polecana dla początkujących oraz na rozgrzewkę.

Trasa PATATAJ – 1,8 km
na trasie znajdują się liczne przeszkody takie jak muldy i rollery.

Trasa ZIG ZAG – 2,7km
poprowadzona głównie lasem z kilkoma dłuższymi zjazdami oraz w końcowej części z licznymi zakrętami.

Trasa BOM-BEL – 2,6km
kolejna leśna trasa z licznymi odcinkami długich odcinki prostych.

Trasa E-BIKE – 1,5km
Trasa dojazdowa do górnej części tras.

Jak widać trasy rowerowe Kotlina Kłodzka posiada w szerokiej ofercie.

Pasma Gór Bystrzyckich oraz Gór Orlickich rewelacyjnie nadają się do rekreacyjnego wypoczynku na rowerze jak również do wyczynowego uprawiania tego rodzaju sportu. Dodatkowym atutem są ciche, spokojne okolice które można eksplorować oraz wyjątkowy górski mikroklimat panujący w Kotlinie Kłodzkiej oraz na całej Ziemi Kłodzkiej. Różnorodne ukształtowanie terenu pozwala na wybór odpowiedniej formy wycieczek czy zjazdów rowerowych . Tutaj każdy miłośnik turystyki rowerowej znajdzie coś dla siebie, każda trasa jest wyjątkowa i zachęca aby nią podążać.

Kotlina Kłodzka rowerem
Kotlina Kłodzka rowerem

Przydatne informacje :

Wszystkie trasy z dokładnymi opisami (długości, przewyższenia, zdjęcia) dostępne są w aplikacji Trailforks, którą można pobrać ze sklepu google play lub app store.

Kotlina Kłodzka trasy rowerowe informacyjne LINKI:

https://www.traseo.pl/trasy/query/BYSTRZYCA%20K%C5%81ODZKA/kategoria/rowerowe

https://singletrackglacensis.com/trasy/

https://www.singletrackglacensis.eu/