Przejdź do treści

Bystrzyca Kłodzka atrakcje szlaki góry noclegi

Piękno naszej okolicy… 🙂

Bystrzyca Kłodzka znajduje się rzut beretem od PozaCzasem i Zalesia.

Miasto to, ulokowane w południowo-zachodniej Polsce, obecnie w powiecie kłodzkim, a dawniej w hrabstwie, to piękne, spokojne i pełne skarbów miejsce. Będąc w PozaCzasem zachęcamy do odwiedzenia tego historycznego miejsca .Można długo zachwycać się polami, łąkami i cudownym krajobrazem, który otacza miasto. Sama Bystrzyca  zachęca do długich spacerów prowadzących obok słynnych murów obronnych z 1319 roku z trzema wieżami, czy też przez most kolejowy ku Górze Parkowej . Idziesz wolnym krokiem i mijasz historię..

Mury stworzone zostały z kamienia, a niegdyś stanowiły blanki z paroma furtami. Teraz są one niejako częścią domów, które przy nich powstały. Spacer tą stroną miasta jest naprawdę ciekawy, można chłonąć pozostałości po dawnych czasach, ludzi, otoczenie. Odkrywać liczne wąskie uliczki, my lubimy sprawdzać dokąd one prowadzą. Wspomniane mury kamienne w latach 2011-2016 odrestaurowano i dodano do nich nocne iluminacje, a to sprawia, że wieczorny spacer jest jeszcze bardziej interesującym doznaniem.

Bystrzyca Kłodzka zachwyca także tym, że z wielu punktów w tym mieście można zobaczyć niezwykle piękne panoramy. To takie momenty na wzięcie oddechu, chwile na zanurzenie się w urokliwych widokach, na to, by się zapomnieć. Na odwiedzających czeka tutaj również Góra Parkowa, a dawniej Chmielowa, która znajduje się nad miastem. Ma ona ponad 10 hektarów powierzchni i sięga aż 387 metrów n.p.m. Zwłaszcza jesienią widok zniewala ogromem kolorowych liści w odcieniach miedzi i złota na drzewach, warto wtedy wyciągnąć szkicownik, czy płótno i dać się ponieść wenie twórczej .

Co czeka na Ciebie na Górze Parkowej?

Są takie miejsca, które zostają w pamięci. Jednym z nich niewątpliwie jest Góra Parkowa. Wchodząc na szczyt można się zatrzymać, wewnętrznie przystanąć, odetchnąć od rutyny. A już będąc na miejscu czekają na Ciebie pozostałości zabytkowej architektury, która ostała się w tej części świata. Mowa tu oczywiście o barokowej kaplicy pod wezwaniem św. Floriana, a także późnobarokowej kapliczce Habla z 1800 roku. Tutaj także znajduje się kapliczka, w której można podziwiać figurkę Matki Bożej z Lourdes. Oprócz architektonicznych ciekawostek jest jeszcze pięknie ulokowana fontanna – możesz tutaj skorzystać z chłodnej wody latem, przysiąść i po prostu pobyć . Czy oprzesz się temu aby nie zanurzyć stóp w wodzie ? W gorące dni jest to bardzo przyjemne doznanie . Cała okolica zaś jest perełką, w której możesz o każdej porze roku zachwycać się krajobrazami. Widać ją najlepiej z punktów widokowych, których tutaj nie brak.

bystrzyca kłodzka góra parkowa

Warto także skorzystać ze znajdującej się tutaj ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej oraz ścieżek spacerowych. To teren parkowo-leśny, który był od wielu lat uznawany i wykorzystywany jako miejsce wypoczynkowe, idealne do rekreacji. Przeprowadzono tutaj wiele prac, które miały na celu uatrakcyjnić to miejsce i obecnie już możliwe jest cieszenie się efektem. Bez końca da się tutaj spacerować po alejkach, jeździć rowerami, czy też wynajdywać nowe zakątki do błogiego leniuchowania jako.

Będąc tu na wycieczce można korzystać z licznych ławeczek, czy też przejść ścieżkę edukacyjną, która została wkomponowana w park. Warto tu dodać, że przez teren góry przebiega część żółtego pieszego szlaku turystycznego. Zmianom nie ma końca, bowiem władze miejskie chcą w najbliższych latach doprowadzić także do przebudowy pobliskiego basenu kąpielowego, co jeszcze bardziej uatrakcyjni to miejsce. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na relaks, które jest blisko i jest tak łatwo dostępne?

Czym zachwyca? Bystrzyca Kłodzka atrakcje

To miejsce ma swój własny niepowtarzalny urok, który wypływa także z faktu, że jest położona nad dwoma rzekami – Nysą Kłodzką oraz Bystrzycą.  Zachwyca także jej dawna zabudowa – pełna klimatycznych uliczek, zabytków i miejsc, do których ma się ochotę wracać. Tutejszy klimat jest charakterystyczny, przypomina nieco średniowieczną aurę, którą warto poczuć na własnej skórze.

bystrzyca kłodzka atrakcje
Bystrzyca Kłodzka atrakcje

 W Bystrzycy Kłodzkiej czekają takie atrakcje jak Brama Wodna, Baszta Kłodzka, czy też Baszta Rycerska., czyli wspaniałe atrakcje dla dzieci, dla małych rycerzy i księżniczek. Początki powstawania Bramy Wodnej datuje się na XIV wiek, a ze względów strategicznych została ona umocniona oraz zbudowano tutaj wieżę. To wręcz symbol tego miasta, którego wygląd nie zmienił się przez wieki. Wieżę, która się tu znajduje przed II wojną światową nazywano Wieżą Willmanna, ponieważ stała się ona częścią powieści niemieckiego pisarza Hermana Stehr, który pochodził z Bystrzycy.

Miasto to zachwyca także jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, które poświęcone zostało zbiorom pudełek od zapałek, a także rzeczom, które wspierały w rozniecaniu ognia. Równie ciekawe są bystrzyckie podziemia, które składają się z wielu korytarzy oraz komór, będących niegdyś częścią więzienia. W planach jest odnowienie podziemnej trasy turystycznej, co ma umożliwić zwiedzanie tej ciekawej atrakcji, na co nie możemy już się doczekać!

Bystrzyca Kłodzka atrakcje to również, co ciekawe liczne tradycje filmowe. Często pojawia się bowiem w wielu produkcjach dokumentalnych i nie tylko. To właśnie tutaj były kręcone chociażby takie filmy jak „Czterej pancerni i pies”, „Nowy Jork, czwarta rano”, „Pierwszy dzień Wolności”, „Stacja”, „Boża Podszewka II”, „Sezon na leszcza„ oraz „Nikt nie woła” w reż. Kazimierza Kutza. Scenerię miasta użyto także w filmie “Pokot”, który został nakręcony na podstawie powieści Olgi Tokarczuk. W 2022 r kręcono tu także sceny do filmu Kajtuś Czarodziej na podstawie powieści Janusza Korczaka .

Bystrzyca Kłodzka pielęgnuje także pamięć o kinematografii polskiej, bowiem właśnie tutaj powstała Kryształowa Aleja Gwiazd w roku 2015. Tworzą ją płaskorzeźby, które przedstawiają oblicza popularnych osób tworzących polskie kino, stworzone z substancji, która przypomina kryształowe szkło. Można tutaj podziwiać twarze należące do Jerzego Hoffmana, Grażyny Wolszczak, Kazimierza Kutza , Wiktora Zborowskiego , Roberta Gonery . Bystrzyca to także miasto, w którym odbywają się liczne wydarzenia związane z tematyką filmową.

Bystrzyca Kłodzka atrakcje. Podsumowując…

Bystrzyca i okolice to przepiękny pomysł na spędzenie wolnego czasu na łonie natury, a także wśród klimatycznych miejsc i uliczek. Malownicze trasy, bajkowe miasteczko, urokliwe kamienne ścieżki oraz te panoramy! Koniecznie trzeba tego doświadczyć samemu. Nie bez powodu właśnie tą krainę wybraliśmy na naszą oazę, w której czekamy na Ciebie . Po miastowych wędrówkach warto zaszyć się w spokojnym zakątku otoczonym lasami i górami .

Bystrzyca Kłodzka noclegi

Miał to być już koniec opisywania tego niesamowitego miejsca, ale tego nie da się tak łatwo zakończyć. Jeżeli chcesz zobaczyć wszystko na własne oczy. Osobiście poznać nas i miejsce, które wybraliśmy dla siebie, w którym jesteśmy szczęśliwi to serdecznie zapraszamy. Nasz dom jest otwarty dla gości spragnionych spokoju i wyciszenia. Dla spragnionych kontaktu z naturą w pięknych okolicznościach przyrody. Bystrzyca Kłodzka noclegi dla naszych gości to właśnie tu czyli PozaCzasem. Czekamy właśnie na Ciebie.